آموزش تخصصی
فرکشنال_co2

توضیح

تکنیک‌های مختلف تهاجمی ( جراحی ) و غیر تهاجمی ( غیر جراحی ) به تنهایی یا بصورت ترکیبی برای بازگرداندن ظاهری جوان به پوست صورت یا بدن استفاده می‌شود.
یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین درمان‌ها برای لایه‌برداری و جوان سازی پوست در درمان‌های زیبایی پوست لیزر co2 است .
لیزر co2 یک زخم حرارتی ایجاد میکند که توانایی مشخصی را برای انعقاد و ایجاد بازسازی شدید کلاژن در قسمت ( درم ) پوست ایجاد می‌کند .
لیزر co2 بطور گسترده‌ای در درماتولوژی هم برای اهداف درمانی مانند ( مدیریت اختلالات خوش‌خیم مانند کراتوزسبورئیک ) و هم برای اهداف زیبایی مانند ( از بین بردن زگیل ، جای بخیه ، خال‌های پوستی ، زخم های کهنه و جدید ، جای کک و جوش‌های کهنه و جوانسازی ) استفاده می‌شود.

انواع لیزر فرکشنال co2

لیزرهای co2 در دو نوع تولید میشوند :
لیزر فرکشنال شامل لیزر فرکشنال تخریبی ( ablative)
لیزر غیر فرکشنال ، فرکشنال غیرتخریبی ( nonablative)
در مقایسه با لیزرهای غیر فرکشنال ، لیزرهای فرکشنال ( تخریبی و غیر تخریبی ) مشخصات ایمنی بهتری ارائه می‌دهند. ۲ مُد کار برای این نوع لیزر ، مُدهای پیوسته وپالسی هستند. در لیزرهای فرکشنال تخریبی ، تخریب از لایه اپیدرم به درم انجام می‌شود در حالیکه در لیزرهای فرکشنال غیرتخریبی از اپیدرم محافظت شده و تخریب در عمق درم انجام می‌شود.

فعالیت‌های سها لیزر در استان‌ها

 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در شمال کشور
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان خوزستان
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در اهواز
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان کرمان
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان اصفهان
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان تهران
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان البرز
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در کرج
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان خراسان رضوی
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در مشهد
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان گیلان
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان مازندران
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان هرمزگان
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در بندرعباس
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان آذربایجان غربی و شرقی
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در کرمانشاه
 • برگزاری دوره فرکشنال CO2 در استان لرستان

کاربرد لیزر فرکشنال co2

از این روش تنها برای درمان جای جوش استفاده نمی‌شود، لیزر فرکشنال CO2 کاربردهای بسیاری دارد که در ادامه با پرکاربردترین آن‌ها آشنا خواهید شد.

ترمیم چین و چروک صورت چین و چروک‌های سطحی روی پوست صورت را می‌توان با استفاده از لیزر فرکشنال CO2 درمان کرد. البته شاید این روش برای درمان چین و چروک‌های عمیق پوست پاسخگو نباشد.

ترمیم رنگ پوست صورت اگر پوست شما دارای لکه‌های آفتاب سوختگی و تیره رنگی است با استفاده از لیزر فرکشنال CO2 می‌توان این تیرگی‌ها را از بین برد.

افزایش تولید فاکتورهای رشد با استفاده از روش لیزر فرکشنال CO2 میزان تولید فاکتورهای رشد در پوست صورت افزایش پیدا می‌کند. به دنبال افزایش فاکتورهای رشد میزان کلاژن سازی پوست صورت هم افزایش پیدا می‌کند.
کمک به لایه‌برداری پوست صورت برخی از ضایعات پوستی هستند که عمق زیادی ندارند، در واقع با یک یا دو جلسه لیزر فرکشنال CO2 کم رنگ شده و از بین خواهند رفت. درمان آسیب‌های نوری این آسیب‌ها معمولا به دلیل استفاده بیش از اندازه از دستگاه سولاریوم، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و…. روی پوست صورت ایجاد می‌شود.

کمک به لیفت صورت و جلوگیری از افتادگی پوست لیزر فرکشنال CO2 می‌تواند به لیفت صورت و سفت شدن پوست صورت کمک بسیاری کند. در واقع می‌تواند شل شدن و افتادگی پوست اطراف چشم جلوگیری کند. درمان تلانژکتازی این عارضه با گشاد شدن رگ‌ها در زیر پوست صورت ایجاد می‌شود، البته با کمک لیزر فرکشنال کربن دی اکسید قابل درمان است.

برداشتن ضایعات پوستی جای جوش، جای خال، جای آبله مرغان و… را می‌توان به کمک لیزر فرکشنال CO2 از بین برد.

مزایا لیزر فرکشنال co2

جوانسازی پوست

در روش لیزر فرکشنال CO2 به هیچ عنوان از داروی بیهوشی استفاده نمی‌شود. در استفاده از این روش فرد دوره نقاهت کوتاه‌تری را در مقایسه با دیگر روش‌های مشابه می‌گذراند. لیزر فرکشنال CO2 به ساخت کلاژن در پوست صورت کمک بسیاری می‌کند، از این رو پوست به سرعت ترمیم خواهد شد. در این روش پوست صورت لایه‌‌برداری می‌شود. میزان چین و چروک‌های سطح پوست در مقایسه با گذشته به شدت کاهش پیدا می‌کند.

موارد منع نسبی فرکشنال co2

پرتو درمانی
عارضه پوستی کوبنر
بیماری عروق کلاژن
جای زخم غیرطبیعی
سوختگی عمیق در ناحیه درمان
هیپرپیگمنتاسیون
التهاب پوستی
حساسیت‌های شدید پوستی
شلی شدید پوست

معایب و عوارض لیزر فرکشنال co2 برای جوانسازی پوست

ممکن است تا دو هفته پس از بهبودی، سطح پوست کمی پوسته پوسته شود. این پوسته پوسته شدن با استفاده از کرم‌های آبرسان و ترمیم کننده قابل درمان است. عوارض جانبی این نوع لیزر در مقایسه با دیگر روش‌ها بسیار کمتر است.

تا دو الی سه هفته بعد از لیزر فرکشنال CO2 عوارضی چون التهاب، قرمزی، خارش، سوزش و… در ناحیه مورد نظر مشاهده می‌شود، البته این عوارض کاملا طبیعی هستند. تنها دلیل آن هم می‌تواند به علت نازکی و حساسیت بالای پوست صورت باشد. افرادی که پوست تیره تری دارند احتمال ایجاد تاول روی پوست صورت وجود دارد.

موارد منع مطلق و نسبی استفاده از لیزر فرکشنال co2

عفونت فعال پوست یا سایر بیماری‌های پوستی التهابی یا نئوپلاستیک
مصرف ایزوترتبنوئین در سال گذشته
سرکوب سیستم ایمنی
ملاسما
بارداری یا شیردهی
سابقه کلوئید یا عفونت‌های شدید تبخال
عدم پذیرش بیمار در مورد بهبودی پس از انجام کار و دوران نقاهت آن و انتظارات غیرواقعی در مورد منافع و پیامدهای درمان

جوانسازی با دستگاه لیزر فرکشنال co2 چگونه هست؟

میزان ماندگاری نتایج لیزر فرکشنال CO2 تا مقدار زیادی به نوع مراقبت و نگهداری از پوست صورت بستگی دارد. هرچه این مراقبت‌ها بیشتر باشد علاوه بر اینکه ماندگاری آن بیشتر می‌شود، نتایج بسیار بهتری را به دنبال خواهد داشت. بهتر است به هیچ عنوان بدون ضدآفتاب پوست خود را در معرض تماس با نور خورشید قرار ندهید. به همین دلیل قبل از هربار بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کنید. البته در کنار استفاده از ضدآفتاب مراقبت از پوست صورت و داشتن یک روتین پوستی مناسب هم بی تاثیر نخواهد بود. هرچه میزان چربی سطح پوست شما کنترل شده باشد، ماندگاری آن افزایش پیدا می‌کند.

به طور کلی امروزه روش‌های بسیاری برای جوانسازی پوست صورت ایجاد شده است، هرکدام از این روش‌ها مزایا، معایب و کاربردهای خاص خود را دارد. تنها کافیست برای انجام آن با توجه به نیاز پوست خود با پزشک مشورت کنید، در اینصورت می‌توانید یک روش درمانی موثر را با توجه به نوع پوست خود انتخاب کنید. جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال یکی از بهترین روش های جوانسازی پوست است.